Ve spárech Aljašky – Jan Kopka

Doporučená kniha: aneb jsme drsňáci, kteří jezdí do hor.

Zdroj fotografie: https://www.jankopka.cz/na-sneznem-kole-proti-psim-sprezenim-2011
Zdroj fotografie: https://www.jankopka.cz/na-sneznem-kole-proti-psim-sprezenim-2011

Naše civilizace (doktoři, elektrárny, domovy, rodiče…) vytváří pro nás relativní bezpečí a chrání nás…nebo spíše izoluje od té úžasné přírody, za kterou nejen jezdíme na výpravy?
Příroda je mnohdy velmi drsná a dokáží v ní přežít jen ti nejzdatnější. Na horách jsme vyzkoušeli přežít celý týden bez elektřiny, kdy venku padal sníh a venku bylo pod nulou. Také jsme si vyzkoušeli, při jedné hře inspirované závody přes Aljašku, pár drsných momentů vyvolanými počasím, s kterými se nejlépe vypořádal kupodivu Jambo a pak Sambus, oproti jiným zkušenějším harcovníkům.

Věřili byste, že existují ještě větší blázni než my, kteří se snaží být přírodě ještě blíže a podnikají závody, v kterých nejde o vítězství (vyhrát nějakou věc), ale o vítězství sám nad sebou a přežití v přírodě? Na Aljašce jsou pořádány extrémní závody „Iditarod Trail Invitation“. Neuvěřitelné je, že se jich účastnil i náš český jezdec a to na kole!

„Účastníci často bojují se silným větrem, sněžením, závějemi. Také bývá extrémní mráz s teplotami klesajícími pod -40 °C, kdy se duše kola samy od sebe rozpadají a jakýkoliv dotyk holé pokožky s kovem je odměněn okamžitým omrznutím… …Závod má minimální pořadatelské zajištění, takže každý problém na trase se může velmi snadno změnit v boj o život. Do cíle mají šanci se dostat pouze ti nejlépe připravení, a to nejen po fyzické stránce, ale hlavně psychicky.“

Honza Kopka výherce ročníku 2007 napsal o tomto zážitku a o nejdrsnějším závodě planety skvělou knihu. Zde se dozvíš o závodu samotném a také jeho trýznivých zážitcích se zmrzlou vodou, nebezpečným Losem, jak se najíst, když ti zamrzne úsměv. Knihu doporučuji také těm, kteří neumí číst (protože nechtějí?) jsou tu pro ně nepřekonatelně krásné fotky, které opravdu stojí za to vidět.

Rozhovor s Honzou si můžeš přečíst např. zde: https://www.jankopka.cz/wp-content/uploads/2011/07/alaska_ICE_extremy.pdf.