Koronavolno aneb „Korona? To čó je?“

Určitě sis během posledního týdne mnohokrát kladl otázku, proč máš zavřenou školu, proč se zrušily nejbližší výpravy, proč je zakázáno chodit ven bez roušky, proč se musíš držet alespoň 2m od cizích lidí a hlavně proč všichni mluví o nějaké “Koroně”? Odpověď se zdá být celkem jednoduchá – po světě se šíří nebezpečný virus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19, lidově nazývaný Koronavirus. Přestože je tato nemoc s názvem připomínajícím nějakého robota ze Star Wars velmi nebezpečná, nemusíš se jí příliš bát, všichni v našem oddíle patří mezi věkovou kategorii, která je nejméně ohrožená – u mladých, zdravých lidí je průběh nemoci v drtivé většině případů mírný, v některých případech pacienti dokonce nepociťují žádné příznaky.

Ze skautského zákona a skautského slibu však jistě víš, že nestačí pouze myslet na sebe a svoje nejbližší, jako skauti a občané máme povinnost pomáhat všem, pro které tato nemoc může představovat velké nebezpečí. Jedná se zejména o starší a dlouhodobě nemocné lidi. Nejlepším způsobem, jak jim můžeš pomoci, je dodržováním 7. bodu skautského zákona: být poslušný rodičů, představených a vůdců, a to právě v tomto pořadí. Všechny zákazy a příkazy, které se od vypuknutí této krize zavedly, jsou tu právě od toho, aby ochránily ty nejpotřebnější a nejohroženější z nás a právě na ně je třeba myslet, když si nasadíš roušku předtím, než půjdeš do parku, nebo si důkladně umyješ ruce mýdlem, kdykoliv k tomu budeš mít příležitost. 

Dočasná omezení však rozhodně neznamenají, že nemáš právo se dozvědět o jejich významu a pochopit jejich smysl, ba naopak – čím více budeš vědět o Koronaviru, tím lépe budeš moci odpovědět na výše položené otázky, a to nejen sám pro sebe, ale budeš moci také vysvětlit kamarádům, proč zrovna není vhodná chvíle sejít se s více lidmi v parku a zahrát si Bramball. Zkusíme ti tedy poskytnout základní, rámcové informace, abys věděl s čím máme tu čest teď všichni společně bojovat. U některých bodů jsou odkazy na zajímavé články, kde se můžeš dozvědět více, případně možnost nasbírat nějaký ty bodíky do bodování.

1.Jak k takovému (Korona)viru člověk přijde?

Jedním z důvodů, proč je Koronavirus tak nebezpečný je způsob, jakým se přenáší a následně projevuje v člověku, který je jím nakažen. Tento virus se šíří kapénkami, což znamená vzduchem poté, co někdo zakašle nebo kýchne. Nejrizikovější je tedy být blízko někoho nakaženého několik minut (proto se zrušily všechny sportovní akce, například NBA – nacpané stadiony jsou pro virus ideálním prostředím kde se šířit). Koronavirus také na některých materiálech jako plast či kov vydrží poměrně dlouho, někdy více než 2 dny!! Pokud se tedy dotkneš něčeho, kde někdo zanechal svoje viry, neznamená to, že jsi hned nakažený, ale musíš si dávat extra velkýho majzla, aby ses nedotkl něčeho, kudy do tebe virus může proniknout, zejména pusy, nosu a očí! Obecně je nejlepší, aby ses snažil co nejméně dotýkat svého obličeje, dokud si důkladně neumyješ ruce (viz bod č. 3)!!

Koronavirus je zároveň zvláštní v tom, že trvá dlouho, než se v nakaženém člověku projeví, může to trvat dokonce i několik dní. Člověk, který je takto nakažený ale ještě o tom neví, je však infekční, tedy může nakazit někoho jiného! Z tohoto důvodu se Koronavirus šíří po světě takovou rychlostí – mnoho lidí, kteří jím jsou nakažení o tom nevědí, a tudíž nemoc nevědomky přenášejí na ostatní lidi. 

2. Proč se omezil pohyb lidí?

odkaz k článku, klikni na obrázek 🙂

Je tedy jasné, že mnoho lidí bohužel neví o tom, že nemoc mají, a tudíž napomáhají jejímu šíření. Mnoho expertů na epidemie (takzvaných epidemiologů) proto doporučují, aby se pohyb lidí zkrouhnul na minimum. Nejdůležitější je přitom zabránit tomu, aby byly přetíženy nemocnice, které poskytují péči právě těm, pro které je nemoc smrtelně nebezpečná. Bylo by tedy katastrofální, kdyby nemoc chytli “všichni najednou” a nemocnice byly tak přetížené, že by neměly kapacitu se postarat o ty, kteří by lékařskou péči nutně potřebovali

Už slyším jak se ptáš: “no a jak mám teda situaci pomoct já, malinký človíček, pouhá kapka v moři?” 

Podívej se na článek od The Washington Post, kde je velmi přehledně (a zjednodušeně) namodelováno, jakým způsobem se taková nemoc podobná koronaviru šíří. Všimni si, jak rozdílný má epidemie průběh, když většina puntíků stojí na místě. Uvědomíš si proč je tak nutné být tím puntíkem, který se nehýbe. (Při vstupu na stránku musíš kliknout na Browse now – TWP stránku zpřístupnil i pro lidi, kteří nemají předplatné 🙂

  • Článek je v AJ, zkus se jím prokousat, ale pokud to není ve tvých silách, tady je krátký přehled: Všechny animace ukazují fiktivní vesnici, kde žije 200 lidí (puntíků) které se na animaci pohybují náhodně. Animace mají pokaždé unikátní průběh – zkus si několikrát pustit tu samou – vyjdou ti vždy trochu jiné výsledky. 
  • Legenda: Hnědé puntíky představují nakažené, Modré puntíky jsou dosud nenakažení a Fialové puntíky jsou lidé, kteří se z nemoci uzdravili.
  • V první animaci uvidíš, jak by se nemoc šířila, kdyby se všichni hýbali jak se jim zachce – dojde k tomu, že téměř všichni jsou nakažení najednou, tudíž dojde k přetížení nemocnic, které se nezvládají starat o těžce nemocné!
  • Ve druhé animaci uvidíš modelovou situaci, kdy se uvalí na nakažené karanténa za účelem je od sebe odizolovat – situace je lepší než dřív, ale nakažené bohužel nelze oddělit dokonale
  • Ve třetí animaci uvidíš jak by se nemoc šířila, kdyby tři čtvrtiny populace zůstala na místě a minimalizovala kontakt s ostatními – jak je vidět, nakažených je mnohem méně a nemocnice se zvládají starat o ty, kteří jsou ohroženi
  • Poslední (4.) animace ukazuje stav, kdy se hýbe pouhá osmina puntíků – většina populace se nemocí ani nenakazí – mezitím se získá čas k tomu, aby se našla léčba a vyvinulo se účinné očkování

Bodovací úkol 1: vyzkoušej si v simulátoru každou animaci 3x a u každé simulace si zapiš maximální hodnotu nemocných (Sick) v jedné chvíli (měnící se hodnoty jsou vedle grafu nad kmitajícími puntíky). Nejvyšší hodnotu u každé animace (např. A2= 120) pošli emailem na kockano.5@gmail.com a máš 10 bodů v kapse!

3. Mytí rukou

Koho se Korona nejvíce bojí? Zkus hádat. Jejím největším nepřítelem je obyčejné mýdlo, které ho doslova rozcupuje na kusy. Nevěříš? Přečti si tenhle článek (zejména část o Achillově patě) a přesvědč se sám, proč je tak důležité si správně mýt ruce, a to nejméně 20 sekund!!

Bodovací úkol 2: pusť si video níže (v AJ – i kdybys nerozuměl, obrázky jsou celkem návodné) a nakresli obrázek toho, jak mýdlo rozkládá virus – kromě dobrého pocitu z toho, že máme proti koroně tak účinnou zbraň, získáš ýzy 15 bodů do bodování!

4. Proč je tak důležité nosit venku roušku?

Určitě jsi už slyšel o tom, že tě rouška bohužel neochrání před žádnou nemocí na 100%. Jistě si ale všímáš, že ji (nebo alespoň šátek přes pusu) na ulici nosí téměř všichni. Rouška totiž hlavně chrání ostatní před tvými bacily. Pokud ji nosí všichni, virus se šíří mnohem pomaleji. Je navíc krásnou ukázkou ohleduplnosti vůči tvému okolí – nikdo si totiž nemůže být 100% jistý, že nemoc nemá a že ostatním od něj nehrozí přenos. Když si venku nasadíš roušku, dodržíš tím nejen pravidla, ale ukážeš ostatním lidem, že ti na nich záleží. 

Bodovací úkol 3: Zarob si vlastní roušku!!

  • Existují 2 druhy DIY roušek – šité a bez šití – pokud nemáš doma šicí stroj a máš toho hodně do školy, vyrob si jednodušší verzi dle tohoto návodu, vyfoť se s ní a pošli svoje rouškaselfíčko na kockano.5@skaut.cz a získáš 7 bodů!!
  • Pokud máš více času nebo chceš víc bodů, ušij si roušku dle tohoto návodu a rovněž se v ní vyfoť a pošli na mail uvedený výše – dostaneš za to 30 bodů!!
  • Pokud sis roušku již sám vyrobil předtím, pošli fotku, na body máš taky nárok!
  • Z fotek potom v galerii uděláme rouškovou síň slávy a tam chceš bejt!!
https://www.youtube.com/watch?v=wcMhjFNEqCo&t=4s