Nadílka 2018 & dárky

Srazy

sraz i návrat Hlavní nádraží, pá 16:30 14/12 – ne 17:07 16/12

O.V. (! baterka, zpěvník !), 180 Kč, věci do chaty, spacák, karimámu, teplé oblečení, přezuvky, kroj, fešáckou košili, dárky, trochu cukroví z domova, páteční večeře (do vlaku), sobotní snídaně (kdo se nepostí), jablko, mrkev nebo kus zeleniny (pro zvěř), lžíce, ozdobičku na stromeček

Starší 5: nejlépe příspěvky (tj. 800,- Kč, jsou na celý rok), nováčci (co nebyli v Jelenech) vyplněnou přihlášku včetně souhlasu se zpracováním údajů (čtverečky na poslední straně)

Do družiny: věci na Taj.Či., 2 veky + každý alespoň jednu věc na ně (pomazánky, saláty, uzeniny, sýry,…)

Počkat… Nadílka?

Nadílka je tradiční akce, která slavnostně završuje oddílový půlrok. Zde najdeš krom užitečných informací o srazu i instrukce k Tajné činnosti a článek z Gongu – Jak na dárky?. Dole je kus textu z Výročního Gongu o Nadílce.

Letošní Tajná činnost

Jak na dárky?

Je čtvrtek 15. prosince sedm hodin večer. Jdu domů. Před dveřmi si oklepu poprašek sněhu, co dnes v poledne napadl. I přesto, že jsem se zbavil té dotěrné zimy, jedné věci jsem se nezbavil. Tíží mě svědomí. Proč? Zítra se odjíždí na Nadílku a já jsem ještě neudělal dárky. Co budu dělat? Zítra před srazem něco sesmolím… Nebo radši nepojedu na Nadílku vůbec?

ZPĚT_V_ČASE
Je sobota 19. listopadu, anebo je taky úplně jinej den, na tom vlastně moc nesejde. Důležitý je to, že za necelý měsíc je Nadílka. A ta je kromě toho, že to je poslední akce v roce a toho, že se tam vyhodnocuje Tajná činnost, zajímavá tím, že si na ní rozdáváme dárky. Dárky co jsme vyrobili pro ostatní.
Pojďme si tedy říci něco o těch dárcích:
Dárky většinou nekupujeme, ale snažíme se je vyrábět.
Vyráběné dárky jsou lepší.
Dárky dáváme většinou všem (mezi sebou ve Starší Pětce/ v Jelenech/ v družině…).
Na Nadílce dostaneš spousty dárků od ostatních.
Dostaneš je dokonce, i když tam nepojedeš.
Nejužitečnější a taky ty nejlepší dárky jsou ty, co využijeme při činnosti v oddíle nebo v osobních věcech.
Co tedy udělat za dárek!?! Nejtěžší a často rozhodující otázka. Často na ní nenacházíme odpověď, často jí odkládáme až na poslední chvíli. Nejlepší je se zamyslet nad tím, co nám jde a čím bychom sami mohli udělat dárky speciální. Jde ti kreslení. Vyřezáváš hezky věci ze dřeva. Umíš pájet s pájkou? Tak toho využij!!!! Pokud tě nic stejně nebude napadat, můžeš se pustit do nějakého z evergreenů (perníčky, svíčky, Pfko, papírové koule, tužky…).
Děláš dárky poprvé? Nebo tě prostě nic nenapadlo?
Zeptej se jakéhokoliv bobra a on ti zcela jistě poradí.

V_BUDOUCNOSTI
„Hele fakt dobrej dárek, fakt díky“

(Gong listopad 2016)

Zbývá doplnit, že Jeleni si dávají dárky zvlášť a Starší Pětka také zvlášť. Pokud si chceš být jist, že jsi nezapomněl na nikoho, doporučujeme seznam členů z bodování v Gongu. Nezapomeň na Bobry, ti dárky dělají i dostávají také.

Encyklopedie Výročního Gongu: Nadílka

Kromě tábora asi nejdéle připravovaná akce. Každá družina dva měsíce před ní začíná s tajnou činností (za poslední roky vzniklo například divadlo s hořícími perníčky, družinové filmy, jelení stolní fotbálek, hry pro mentálně postižené děti nebo dárky pro Sedmičku), vedle toho se rozjíždí špehování. Dva týdny před Nadílkou se družina schází a peče cukroví, každý pak má za úkol vyrobit dárek pro všechny ostatní členy, což někdy znamená až 30 dárků. Je to vždycky výzva, vymyslet něco originálního a dobrého, co ale zvládnu vyrobit tolikrát. Kvalita bývá různá, ale některé bývají opravdu skvělé, například kapesní hra s kuličkou, sluneční hodiny, sbírka básní o každém členovi. prak. Kromě dárku každý přiváží ozdoby a jídlo a na místě Nadílky se ještě celý den připravuje jídlo a výzdoba, drží se půst.

Večer je jednou z nejvíce slavnostních chvil oddílového roku (ne náhodou se při nadílkovém večeru tradičně předává vedení Jelenů). 13 svíček 11a stromečku zapalují lidé, kteří během roku něčím výrazně přispěli oddílu. Poslední svíčku zapalujeme za všechny bývalé členy oddílu, živé i zemřelé. Uvnitř se potom rozdávají dárky, v době ..degustace14 se civilizovaně jí cukroví. Kdo uhodne počet dárků (které vždycky nějaký nešťastník musí počítat), ten má právo zapálit na konci hromadu papírových obalů. Tento zvyk byl málem z ekologických důvodů zakázán, ale když jsme se dočetli, že dříve se zapálená koule posílala po Vltavě (Na Nadílce v Libeňském přístavu), tak jsme se ke zvyku vrátili. Rekordní počet dárků byl na Nadílce 2016: sešlo se jich úctyhodných 1146.

Co budeš dělat na příští Nadílce za dárek ty? Podaří se ti konečně udělat je včas? Budou originální a hezké, nebo to skončí svíčkou ve skořápce? Co asi dostaneš od ostatních?