Maraton orientačních běhů

Tabulku s kompletními výsledky prvního běhu „Mosty“ a druhého běhu „Plivátko“ otevřete zde, výsledky třetího „Kamýk“ uzřete v Modřínovém Gongu.

Pamatuješ si na Letenský pohár? Vybíhali jsme Letenské schody a k tomu vybírali dobrovolné příspěvky na nějakou nadaci. O něco podobného se pokoušíme i letos, ale jinak. Zváni jsou aktivní Pětkaři, staré pušky, příbuzní, Sedmička a Práčata (jen prosíme o dodržování opatření a při setkání nablízko respirátor).

Letošní Orientační běhy jsou v plném proudu a díky vám všem naplňujeme neuvěřitelné cíle jak v uběhnutých kilometrech, tak v částce vybrané na dobročinnou sbírku Člověka v tísni:

524 km
83%
10 986 Kč
98%
V průběhu května proběhnou 3 orientační běhy!

Výtěžek z letošních orientačních běhů bude věnován sbírce SOS Česko – koronavirus vyhlášené organizací Člověk v tísni. Tato sbírka má za cíl pomoci lidem nejvíce zasaženým pandemií.

[su_spoiler title=“Komu a jak svým příspěvkem pomůžete?“ open=“no“ style=“simple“ icon=“plus“ anchor=““ class=““]

V reakci na ekonomické dopady vyvolané pandemií koronaviru vyhlásil Člověk v tísni sbírku SOS Česko. Je určena na pomoc nejohroženějším skupinám obyvatel, které se ocitají v těžké životní situaci: živnostníkům, samoživitelkám, sociálně slabým, lidem v insolvenci či lidem, kteří přicházejí o práci. Člověk v tísni chce posílit tým dluhových expertů nebo podpořit poradenské a vzdělávací služby, u kterých se setkává s masivní poptávkou ze strany rodin, učitelů a lidí, kteří se dostávají do problémů (Člověk v tísni, 2020).

Dobrovolný příspěvek bude možné odevzdat do zapečetěné kasičky na startovním místě prvního orientačního běhu. U těch, které budou následovat v příštích týdnech, budeme její umístění postupně upřesňovat.

Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Česko
Více informací o tom komu a jak svým příspěvkem pomůžete, se můžete dočíst tady nebo tady. Průběžně vybraná částka bude v následujících dnech zveřejněna zde na stránkách.

[/su_spoiler]

Zúčastněte se ještě třetího orientačního běhu pod vedením Kvítka (o víkendu 29.-30. 5.). Více informací najdete níže.

[su_spoiler title=“Info o třetím orientačním běhu na Kamýku!!!!“ open=“no“ style=“simple“ icon=“plus“ anchor=““ class=““]

Třetí a poslední orientační běh se uskuteční 29.-30.6. na Kamýku, a to ve dvou blocích: v sobotu od 14 do 18h a v neděli od 14 do 18h.

Orienťák se uskuteční se v lese Kamýk, chráněných loukách V hrobech a v Píšovické
rokli. Po Vopičákově parkově-rumištním prostředí a Pašerákově filozoficko-básnicko-papalášské vilové oblasti bude možné se proběhnout/projít po – lese!

Start a cíl budou u volejbalového hřiště zde.

Doprava:
1) MHD – autobusem na zastávku Cílkova (189 z Kačerova, 197 ze Smíchovského nádraží, Braníka či Jižního města).
2) Na kole – pokud nevíte kudy, můžete vhodnou trasu najít pomocí vyhledávače

Můžete si vybrat ze dvou tras:
1) Dlouhá – 9 km, 18 kontrol (stavitel Prokop a Kvítek)
2) Krátká – 3 km, 9 kontrol (stavitel Erik a Kvítek)
Obě trati nevedou přes žádnou ulici, s výjimkou té bezprostředně u startu a cíle, která je ale velmi málo frekventovaná. Pokud tedy budete mít pokušení překročit nějakou ulici mimo start a cíl, je jisté, že jste zabloudili a je třeba se vydat opačným směrem. Kratší trať je vhodná pro Jeleny bez doprovodu. Ostatním doporučujeme nevynechat všechny krásy, které vám přichystala trať dlouhá.

Pravidla: cílem je projít jednotlivé kontroly tratě v daném pořadí a dorazit do cíle. Start je v mapě označen trojúhelníčkem, cíl dvojitým kolečkem. Na každé kontrole je červenobílý fáborek s písmenkem, které je potřeba si opsat nebo se fáborku alespoň dotknout. Přesné umístění kontroly v mapě označuje růžová tečna uprostřed růžového kroužku.

Mapa:
Oproti předchozím závodům se budete moci vyzkoušet skutečnou mapu pro orientační sporty. Bude v měřítku 1:6000, ekvidistance vrstevnic 4 metry. Orienťácká mapa se od turistické liší hlavně ve významu barev: bílá je les, světle zelená les s podrostem, tmavě zelená = neprostupný hustník, oranžová = louka a zelenožlutá je nepřístupný soukromý pozemek, zahrada ap. Pro hloubaly: mapa nebude pro orientační běh, ale pro orientační závod na horském kole. Taková mapa má zvýrazněné cesty a naopak zjednodušené rozlišení druhů porostů. Pro začátečníka je taková mapa přehlednější. Mapy můžete dopředu studovat zde a zde.

V prostoru startu a cíle najdete organizátora z řad rádců nebo Bobrů, kteří vám vysvětlí pravidla, seznámí vás s mapu a změří vám čas.

V případě, že se beznadějně ztratíte, ptejte se na Cílkovu ulici, kterou máte popsanou v mapě.

Nedaleko startu má svůj domov Prokop, Erik a Kvítek. Můžete tohoto zázemí využít k převléknutí či návštěvě. Cílkova 641, 777198189

[/su_spoiler]

Po doběhnutí – jak už jste zvyklí – prosíme vyplňte tento krátký formulář, na základě kterého se po skončení běhu objeví na stránkách výsledky.

Počet běžců, kteří se už zapojili (a kolik kilometrů dohromady uběhli), průběžné rekordní časy a vybranou částku na sbírku SOS Česko najdete na této stránce. Tabulku s kompletními výsledky prvního běhu „Mosty“ a druhého běhu „Plivátko“ otevřete zde.

———————————————-

První běh připravil od čtvrtka 29. 4. do neděle 2. 5. Vopičák s Hobitem, Kafkou a Tydlidým v parcích v okolí Palmovky. Druhý běh proběhl od čtvrtka 13. 5. do neděle 16. 5. pod vedením Pašeráka, Rubika a Jamba na Malovance. Třetí běh proběhne o víkendu 29.-30.5. na Kamýku a připravili jej Kvítek s Prokopem a Erikem, více info se dozvíš výše. Děkujeme také všem, kteří pomáhali s hlídáním kasičky a instruováním běžců!

[su_spoiler title=“Jak probíhal druhý běh?“ open=“no“ style=“simple“ icon=“plus“ anchor=““ class=““]

Uskutečnil se v celkem 4 blocích: ve čtvrtek od 16 do 18 h, v pátek od 17 do 19h (po Jelení družinovce). V sobotu a v neděli pak vždy od 14 do 18h .

Start se nacházel na příjemném plácku s grilem – tzv. Plivátku – zde se bylo možné setkat (a grilovat) s ostatními účastníky před či po zaběhnutí samotného orienťáku. V průběhu těchto dní, ale mimo časy bloků, byla trať přístupná také v samoobslužném režimu (mapa byla k vyzvednutí v obálce či vytištění zde), avšak bez možnosti se s někým potkat i bez kasičky na dobrovolné příspěvky.

Trasa vedla zejména zelení, avšak také okolo zajímavých míst se vztahem k naší historii a byla vhodná pro jakoukoli věkovou kategorii.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=“Detaily o prvním běhu…“ open=“no“ style=“simple“ icon=“plus“ anchor=““ class=““]

Start i cíl je u vrat garáže na rohu ulic Nad Kotlaskou IV a Nad Kotlaskou V. Zvoňte na zvonek u bílého domu, případně ho obejděte ze strany a koukněte se, zda pořadatelé nezevlují na zahradě za domem.

Na výběr budou tři trasy:

 • nejdelší přes 8 km, 30 kontrol. Trať byla projita s kočárkem a vycházkovou rychlostí za 2h 15min, uběhnuta (ale se znalostí kontrol) za 45 minut. Takže odhadujeme čas od 1 do 2 h
 • střední odhadujeme na 5 km s 18ti kontrolami, téměř bez automobilů, je potřeba překonat jednu silnici
 • nejkratší odhadujeme na 1 km se 13ti kontrolami, v oblasti bez automobilů pro nejmenší děti, případně pro nabušence, kteří nemají nikdy dost

Akce nemusí být pojata jako běh, ale jako procházka – kontroly budou propojeny silným tématem a zavedou Vás do míst, kde jste nejspíše nikdy nebyli; vhodné pro mladý i starý, pro lidi s kočárkem i na invalidním vozíku (těm na startu upřesníme, které kontroly vynechat)

 • MHD kousek od metra Palmovka
 • Na kole po cyklostezce ze směru z Tróje, Hloubětína či Starého Města
 • Pokud pojedete autem, zaparkujte prosím kdesi pod kopcem – i jediný automobil může u startu ucpat provoz.

 • SŽDC (tedy nově už jen ) se rozhodla zdemolovat historickou trať ve Vysočanech, obávám se, aby nám jejich technika neblokovala nějaké další cesty
 • psi – největší nebezpečí každého běžce vždy a všude
 • bezdomovci – bylo by štěstím nějakého potkat, protože jsou velmi plaší, ale cesty vedou nedaleko jejich zimovišť a už jsme museli na jiné místo dávat některé kontroly, které oni sami vyhodnotili jako nebezpečí a strhli je. Budeme kontroly kontrolovat průběžně, ale může se stát, že na místě prostě nebude.

Předání mapy a vše ostatní bude provedeno zcela bezkontaktně, ale pořadatelé před 2ma měsíci nemoc prodělali a měli by tak být nyní neinfekční. Je možno si na startu ponechat po dobu běhu kolo, oblečení, revoltující potomky, apod. Rovněž je tam toaleta, pitná voda, lékárnička, … může tam být i shromaždiště pro na sebe čekající rodinné příslušníky.

Při hromadění více lidí na startu však prosíme o dodržování aktuálních epidemických opatření – nasazení roušky/respirátoru, rozestupy. Samotný běh je možné proběhnout ve dvojici.

 • nejkratší trasa bude postupovka, ostatní scorelauf (volné pořadí kontrol)
 • neběží se podle orientační mapy, ale podle normální mapy odvařené z Mapy.cz
 • pro orientaci je zbytečná buzola – terén je přehledný
 • běží se „na čest“ – na kontrolách se nic nepoznamenává – tedy vyjma luštění tajenky, ale ta bude nepovinná
 • v celkovém pořadí patrně budou nenalezené kontroly penalizovány 5ti minutami.


[/su_spoiler]