Jak zabalit velký batoh

Stejně jako zavazování tkaniček, balení batohu se člověk nejlépe naučí zkušeností. Přesto existuje několik rad, jak si batoh tak, aby se dobře nosil: nedusil, netáhnul dozadu a aby v něm byly věci prakticky uloženy. Zde jich pár přinášíme.

1) Těžké věci k zádům

Pro co nejpohodlnější nesení batohu je důležité, aby měl správně rozložené těžké a lehké věci. Cílem je, aby těžiště batohu spočívalo nad těžištěm člověka a aby tak nebylo nutno batoh vyvažovat.

  • Těžké věci (jídlo, pití, stan, celta…) by měly být umístěny v horní poloviny batohu a to co nejblíže k zádům.
  • Středně těžké věci (oblečení, různé specifické vybavení…) se umísťují opět do první poloviny batohu, ale není již tolik nutné, aby byly co nejblíže k zádům(tam jsou již těžké).
  • Lehké věci (spacák, některé OV, ponožky) se umístí do spodní poloviny batohu a do postranních kapes.

(Fyzik by podotknul, že nejde o to, jak jsou věci těžké, ale jak jsou husté. Spacák může být těžší, než celta, ale je také větší.)

2) Důležité věci navrch. Kromě váhy je důležité, aby se věci, které se více používají, umisťovaly tak, aby se k nim kdykoli mohlo. Naopak věci, které se tolik nepoužívají, nebo se použijí jen jednou a to někde, kde je čas je vybalit patří až na spodek batohu. Tedy například spacák.

3) Vše do batohu. Batoh je od toho, aby se věci balily do něj, nikoli od toho, aby se připevňovaly na něj. Připevňovat věci na batoh je spíše z nouze, když se něco připevňuje na poslední chvíli, nebo když se něco špatně balí dovnitř (např. víko od kotlíku, frisbee…) a je lepší se tohoto řešení vyvarovat. Věci přidělané na batoh plandají a různě se zadrhávají.

4) Žádné mezery. Je třeba se vyhnout tomu, aby v batohu zabíral místo vzduch. Proto je dobré zaplňovat duté věci (např.: ešus) a volná místa různými menšími věcmi (do ešusu třeba jídlo, mýdlo v obalu), ideální jsou například ponožky, které se dají nacpat všude a vyplnit tak přebytečné místo.

5) Používej popruhy. Po sbalení batohu je dobré batoh utáhnout popruhy k tomu určenými, váha se lépe rozprostře a batoh zabere méně místa. Naopak během balení je dobré tyto pásky povolit.

6) Bacha na vodu. Pokud si spacák dáváte naspod, je dobré zajistit, aby batoh, v případě, že ho položíte na mokrou zem, zespoda neprosákl a spacák vám nenavlhl. Většina batohů je však zespoda vodotěsná.