Mapa kluboven Pětky

Zobrazit na velké mapě

1. Vagón — Krkonošská 13

Byli jsme v ní od založení oddílu do dubna 1966. Krkonda, Vagón, Uhlák, Náklaďák a tak všelijak podobně se říkalo naší první klubovně v Krkonošské 13, kde po nás sídlila i Sedmička. Paradoxem je, že jsme měli klubovnu, ale oddíl ještě neexistoval. Krkonda pamatuje všechno to první — první družinovku, první Nadílku, Mistra v uzlu… Pamatuje řádění Stopaře, Orka, Šípa ještě v dobách mládí. Dnes je to klubovna současného střediska Psohlavci.

2. Severní přístav (také Nejlepší klubovna na světě) — Libeňský ostrov
Klubovna, která kdysi patřila naší sesterské vodní Pětce (právě od ní pochází název Severní přístav). Pojí se k ní mnoho nej. Dvě místnosti, předsíňka a věžička, přední volejbalové hřiště a hned vedle řeka. Na řece oddílové pramice, na kterých se vyjíždělo daleko proti i po proudu Vltavy. Námořní bitvy, prozkoumávání vraků starých parníků a nákladních lodí… Zkrátka dalo se tam dělat snad všechno, na co si člověk vzpomene. Vyhořela 13. 3 1970.

2½. Moravská 25
léto 1970
Klubovna v Moravské ulici byla původně zámečnickou dílnou. Získali jsme ji 10.5.1970. Na její úpravě nás čekalo hodně práce. Ale normalizace pokročila, zrušení Junáka bylo na spadnutí a zdálo se zbytečné budovat něco, co nám někdo jiný sebere. Z tohoto důvodu jsme práce přerušili, a tak jsme přišli i o tuto místnost, která se zdála být velice slibná. Shodou náhod v této klubovně na přelomu tisíciletí sídlil Neskenon.

3. Baranova 46
do 1.12.1970
Další naděje nám svitla v jednom z domů v Baranovce. Zdědili jsme klubovnu po Robinově „4“, která se po táboře 1970 rozešla. Naše plány začaly nabývat konkrétní podoby. Ale ani zde se nám nepovedlo dílo dokončit. Jednoho dne přiběhl za Pedrákem ročilený Kiwi a Skřítek. Že prý je v klubovně někdo cizí a nechce je pustit dovnitř. Klubovna byla přidělena Pionýrské organizaci na Praze 3, ta si ji i s našimi věcmi přisvojila po svém: dveře vyrazili a vyměnili zámky. Co nám zbývalo — chvíli jsme prskali vzteky, ale co se dalo dělat.

5. Rokycanova 27
1972 – 10 / 1990
Když jsme se po vstupu do Tělovýchovné jednoty dozvěděli, že vlastní kdesi na dvoře skladiště roztodivného harampádí, skákali jsme radostí. Slovo dalo slovo a místnost byla naše. Zima za dveřmi nás popoháněla k intenzivní činnosti. A tak nadšenci v čele s firmou JISTO (Jíva & Stožár) vybudovali to, co nám sloužilo dlouhých 17 let a po nás i Sedmičce. Druhá lampa z jihu — nad ulicí Na Šachtě naproti vlajce Sistec Zastávka ČD Holešovice — levý roh budky Na Šachtě — sloup vedení drážní elektřiny — naproti hostelu Bubenská 16 — sklepní okno U Výstaviště × Bubenská — stánek parkoviště vlevo dole Výstupní zastávka Výstaviště — zadní strana mapy Královská obora — Výstaviště

6. Na Šachtě 9
Při sloučení 23. oddílu s Pětkou v roce 1985 jsme „vyženili“ i tuto klubovnu v Holešovicích u Stromovky. Stala se útočištěm pro naše Jeleny a, jak se stalo dobrým zvykem, i útočištěm pro Sedmičku na její nelehké pouti. Klubovna později byla započtena do demoličního pásma a po opuštění okolních domů a jejich následném vybydlení přestala být bezpečná (ke zbourání domu naštěstí nedošlo, nyní je v prostorách klubovny antikvariát).

7. Chopinova 2
10 / 1990 – 7 / 1992
Oddíl v nových časech získal tyto prostory na krajích Riegriových Sadů. Se čtyřmi místnostmi to byla největší z našich kluboven. Zbylo i místo na kancelář a ping-pongový stůl (zakoupený z oddílem vydělaných peněz). Situaci však zkomplikovala restituce domu i – přiznejme si – nejistá perspektiva oddílu v letech 1990–1992. Klubovna byla opuštěna na základě výpovědi před 27. táborem. Dnes je tam prodejna žrádla pro psy.

8. Šmilovského 18
08/1992—10/2010
Předposlední útočiště v blízkosti Grébovky. Po Táboře Příšer se v srpnu dva týdny usilovně pracovalo na hrubých úpravách, aby se dal brzy zahájit nový oddílový rok. Klubovna se za těch dlouhých 18 let našeho působení opravdu změnila k nepoznání, při loňském bourání půdiček, obložení a dalšího vybavení nejeden pamětník uronil slzu.

9. V Tůních 11
od 10/2010
Klubovna ve čtvrtém patře je zatím nejvíce v Centru (jakkoli je umístění centra, od Kobylis po Roztoky, v oddíle výbušným tématem). Místo Grébovky nám nyní slouží zahrada u Nemocnice u Apolináře.