Zdravověda

Čím vybavit vlastní lékarničku?

Platí jednoduché pravidlo: čím skladnější, tím lepší. Zároveň by v lékarničce nemělo chybět nic z následujícího seznamu, je tedy potřeba ji průběžně doplňovat. Hodí se ji mít v nepromokavém obalu. Před podáním jakéhokoliv léku vždy první konzultuj s bobrem. V neokladných situacích o jeho užití vždy informuj bobra/rádce.

  • Paralen (proti horečce) – 5 ks
  • Ibalgin/Brufen (proti bolesti) – 10 ks
  • Kinedryl (při nevolnosti v dopravních prostředcích) – 5 ks
  • Zodac/Zyrtec/Cezera (proti alegrii) – 10 ks
  • Carbosorb (proti průjmu) – 20 ks
  • Dezinfekce (Septonex, Jodisol, Betadin…)
  • Náplasti – 10 ks
  • Papírová lepící páska (na puchýře)
  • Hotový obvaz s dvěma polštářky (při velkém krvácení)
  • Obinadlo pružné (na zvrknutý kotník) – 2 ks
  • Sterilní jehla (vyndání třísky, propíchnutí puchýře)
  • Rukavice (při styku s jakoukoliv cizí tělní tekutinou) – 2 páry
  • Nůžky, pinzeta
  • +na zvážení Fenistil, Panthenol/kalciová mast, oční kapky, izotermická folie, jiné osobní léky

Nejběžnější léky

Při pohledu do 1. stupně stezky bystré oko jistě nepřehlédne bod, který se jmenuje „Nejběžnější léky“. Jsou to léky, které se často používají a tudíž bychom je měli znát, abychom nemuseli s každým škrábnutím běhat za doktorem.

Na výpravu léky nosíme většinou v lékárně. Stejně, jako je nutné s některými výrobky před použitím zatřepat, je nutné se vždy před použitím podívat, zda lék nemá prošlou záruční dobu. Když si nejsme jisti, je lepší i nepoužitý lék vyhodit. Jaké jsou tedy ty léky?

Jodisol či peroxid vodíku

Použít se dá jedno nebo druhé. Oboje je výborná desinfekce na rány, které si způsobíme při výpravách a jiných oddílových radovánkách. Vhodné balení Jodisolu je 80g nejlépe bez rozprašovače. Při použití pozor, zda postižený není na jód alergický. V tom případě je třeba použít jiné desinfekce. Peroxid je nutné uchovávat v tmavé lahvičce a aspoň jednou za rok vyměnit za čerstvý.

Živočišné uhlí

Pod tímto názvem léku (nejen) proti střevním obtížím se skrývá některý z přípravků jako je Carbosorb, Carbotox, Carbocit a mnohé další. Jeden z nich si vyber. Aby tyto vynikající léky fungovaly tak, jak mají, je nutné podávat 3–4 tablety několikrát denně a rozkousat je nebo rozpustit na lžíci vody.

Paralen, Ibuprofen

Slouží k utišení bolesti, sražení vysoké teploty, uklidnění zánětu. Učinkují stejně dobře (nebo lépe) jako populární, mnoha reklamami propagované léky (např. Panadol, Nurofén, Thomapyrin…). Navíc jsou výrazně levnější. Dávkování je uvedeno na letáčku přiloženém v krabičce s lékem.

Ophtal

Slouží k výplachům oka. Výborný pomocník, když nám při úporné práci něco padne do oka. Pak stačí přiložit umělohmotnou vaničku s trochou Ophtalu, zaklonit hlavu a asi minutu vyplachovat oko tím, že s ním pohybujeme, čímž se vykoupe v ophtalové lázni.

Klíště

Vývoj klíštěte není bez zajímavosti. Z nakladených vajíček se líhnou larvy, ty se po svléknutí mění v osminohé nymfy a ty pak v dospělá klíšťata. Každá larva, nymfa i dospělá samička potřebuje ke zdárnému vývoji aspoň jednou sát krev. Právě kvůli tomuto sání krve je klíště nebezpečné. Ne snad proto, že by po způsobu legendárního Vlada Tepese-Drákuly vysálo nebohou oběť až k smrti, ale proto, že prostřednictvím klíštěte dochází při sání ke snadnému přenosu nebezpečných chorob. Z takto přenášených chorob jmenujme aspoň dvě.

Klíšťový zánět mozkových blan

Zdrojem nákazy je infikované klíště. Odhaduje se, že asi jedno klíště z tisíce je tímto virem infikováno. Od přisátí klíštěte po propuknutí prvních příznaků uplyne 2–14 dní. Nemocný si stěžuje na bolesti hlavy, malátnost, nevolnost, bolesti v kloubech. Mívá horečku a často i bolesti v krku nebo rýmu. Pak následuje období výrazného zlepšení, které trvá 4–14 dnů. Po něm se opět objeví vysoké horečky a postižení mozku různé závažnosti. Ve vzácných případech může tato choroba končit i smrtí.

Příznaky onemocnění nejsou vůbec typické. Odpovídají běžné chřipce. Z toho vyplývá, že při každém chřipkovém onemocnění v jarních a letních měsících je nutné myslet na možnost této choroby a lékaře rozhodně upozornit, že měl nemocný přisáté klíště.

Lymská nemoc

Název je odvozen od městečka Lyme v USA, kde se tato choroba masivněji rozšířila. Nemoc je vyvolána bakterií jménem Borrelia, proto se také někdy označuje jako lymská borelióza. Zdrojem nákazy je nemocné zvíře (hlodavci, psi, lesní zvěř, ptáci…). Zvířecí krev nasaje klíště a při dalším přisátí předá bakterie dále. K propuknutí prvních příznaků dojde za 2–32 dní. Nemoc probíhá ve třech stádiích.

I. stádium – v místě přisátí se na kůži objeví rudá skvrna, typicky uprostřed bledší. Skvrna bývá různé velikosti a může se po těle stěhovat. Současně se mohou objevit malátnost, únava, teploty a bolesti kloubů.

II. stádium – obvykle se projevuje ochrnu-tím nervů, typicky v obličeji. V tomto stádiu se mohou objevit i poruchy činnosti srdce vzácně končící i smrtí.

III. stádium – vyskytuje se poměrně zřídka a projevuje se záněty mozku různé závažnosti. Na rozdíl od klíšťového zánětu mozkových blan proti lymské nemoci neexistuje zatím očkování.

Očkování proti klíšťovému zánětu mozkových blan je možné. Provádí se v zimě a účinkuje několik let.

Co s tím?

Možnost nákazy je tím větší čím déle bylo klíště přisáté. Proto je třeba klíště odstranit co nej-rychleji a co nejšetrněji. Nejprve ho potřeme dezinfekcí, ideálně Jodisolem a poté ho odstraníme otáčením či vikláním. Klíště má kusadla, nikoliv závit, proto je jedno na kterou stranu s ním točíme. Na závěr opět ránu vydesinfikujeme. Odstraněné klíště zahodíme či spálíme.

A na závěr ještě jedna poznámka. Klíště je kupodivu poměrně špatný lezec. Výše než do 150 cm se obvykle nedostane. Kdo se tedy bojí procházet se vzrostlým bukovým lesem kvůli v korunách stromů číhajícím krvežíznivým klíšťatům, bojí se zbytečně. Naproti tomu nebezpečí napadení klíštětem je vysoké při prodírání se křovinami nebo ležení v trávě.

Kopr