Tábor 2021 St5

Táborová zkouška Starší Pětky

[su_spoiler title=“více o Táborové zkoušce“ open=“no“ style=“default“ icon=“plus“ anchor=““ class=““]
  • Období sucha trvá od pondělí 26. 4. do neděle 9. 5.
  • Období dešťů trvá od pondělí 10. 5. do neděle 23. 5. ve zkoušce byla chybička
  • Období plodnosti trvá od pondělí 24. 5. do neděle 6. 6.
  • Období sklizně trvá od pondělí 7. 6. do Modřína

Poštou by ti měla dorazit táborová zkouška. Letos je speciální v tom, že se ve většině případů plní ve dvojici. Proč je letošní zkouška po dvojicích? Protože přežít v divoké přírodě bez spolupráce s ostatními je nemožné. Tento rok setkávání nepřál, kamarády jsme často moc neviděli, ber tedy tento úkol spolupracovat s dalšími Pětkaři jako první výzvu, nezbytnou k přežití na Táboře.

Nedorazila ti zkouška? Dej nám vědět. Každý má zkoušku unikátní, kde je napsáno, s kým je a který bobr ti pomáhá, proto je potřeba, aby každý měl svou. ?

Nezapomeň, že dané úkoly lze plnit jen v uvedeném období! Zkouška je povinná, minimální počet bodů je 12. Věříme ti! Obrať se na svého patrona nebo další bobry v případě nejasností.

[/su_spoiler]

Úkoly na období sklizně (od pondělí 7. 6. do Modřína, 19. 6)

[su_spoiler title=“klikni pro zobrazení úkolu Stavby“ open=“no“ style=“default“ icon=“plus“ anchor=““ class=““]

Architektonická soutěž – táborová stavba

Společně se stanovou dvojicí máš jedinečnou příležitost se podepsat na tom, jak budou vypadat menší stavby, které na táboře každodenně používáme! Navrhněte design jedné z níže uvedených staveb.

Pošlete svůj návrh v podobě nákresu na e-mail kockano.5@skaut.cz, tím oficiálně ohlásíte svou účast na architektonické soutěži a budete mít splněný tento bod táborové zkoušky.

Porota vybere u každé ze staveb jeden vítězný návrh, který společnými silami na táboře postavíme! Fantazii se samozřejmě meze nekladou, předpokládá se však využití klasických pětkařských stavebních materiálů, tzn kůly, krajinky, hřebíky, provázek, krokve. Lze také využít igelit.

Stavby, které je možné navrhnout:

Molo v lázních (ideálně i prostorové uspořádání celého okolí, tedy držáky na ručníky, mýdlovník a podobně)
Kartáčkovník (promyslete umístění a vychytávky)
Ešusovník (pro malé i velké, aby se vešlo hodně nádobí atd.)
⁃ Součást lesní tělocvičny – zde budou maximálně 3 vítězné návrhy (cvičební stroj, další vybavení)
Jiné: úprava veřejného prostoru (například chodníček z kamínků či záhonek – musí být navázáno na prostor kolem veřejné stavby – lékárna, erár, jídelna)

[/su_spoiler]

Táborový oblek a kontrola nářadí (máš zkontrolováno? zapiše se do tabulky!) ⬇

Úkoly na období plodnosti (od pondělí 24. 5. do neděle 6. 6.)

[su_spoiler title=“klikni pro zobrazení zadaní úkolu Oblek a Nářadí“ open=“no“ style=“default“ icon=“plus“ anchor=““ class=““]

Nářadí na tábor

Tabulka, kam si zapiš, co jsi si již nechal zkontrolovat. Je tam také podrobně napsáno, co by tvé nářadí mělo mít. Příležitostí, kdy si je můžeš zkontrolovat moc nezbývá, buď táborové přípravy s bobrem nebo Modřín a výjimečně může kontrolovat i rádce. Nezapomeň!

Táborový oblek se bude skládat ze 4 částí (do 6. 6. je nutné mít základ chulcy a kcarim, doplňky je možné dodělávat později):

Kippah (pokrývka hlavy) by měla být látková, nikoliv z papíru. Z hlavy by neměla spadnout ani po 50m běhu – je proto možnost využít v případě potřeby sponku. Způsoby na výrobu najdeš zde, případně lze využít i vlastní z domova.

Chulca je jednobarevná košile šedé/pískové barvy s dlouhými rukávy. Doporučujeme navštívit v případě potřeby jeden z pražských Secondhandů. Pro získání správných vlastností ji před táborem alespoň na 14 dní (ale čím délé tím lépe) vyvěs na balkon/zahradu (je-li to jen trochu možné tak mimo dosah smogu (rozuměj mimo Prahu)) a nech na ni bez dalšího zásahu působit po dobu 14 dní sílu větru, slunce a deště. Před táborem ji poté již neper. Podmínkou je, abys pod ni dokázal nasoukat tlustý svetr.

Kcarim jsou kraťasy bez vzorů, barvy ze stejné škály jako u košile. Aby získaly ten správný šmrnc, vyvěs je stejně jako chulcu na 14 dní v posledním období sklizně ven na vzduch. A POZOR, nesmí to být krojové kraťasy!

Cicit jsou rituální třásně nebo střapce. Na každý budeš potřebovat pět libovolně barevných provázků – čtyři stejně dlouhé (od pasu až kousek pod kolena) a jeden alespoň třikrát delší. Ten bude sloužit na obmotávání ostatních a jeho barva bude tedy nejvíce vidět. Uchytit se provázky mohou buď za postranní poutko na pásek u kcarim, nebo pokud pro ně vytvoříte malou díru na boku chulcy (budou pak lépe vidět).

Podrobnější ilustrativní návod na výrobu cicitu najdeš zde (doporučujeme zapnout automatický překlad do češtiny)

Na začátku vždy uvážeš jednoduchý uzel ze všech pěti provázků (jako když si začínáš vázat tkaničky u bot) a nejdelším z nich potom 13krát obmotáš zbylé čtyři. Potom zase uvážeš uzel a pokračuješ stejným způsobem, dokud nedosáhne cicit až na kolena. Na konci zakonči cicit pevnějším uzlem a přesahující třásně příliš nezastřihuj, ale nech volně plandat dolů na zem. Čím víc třásní bude, tím líp! Minimální počet jsou tři na pravém boku a jeden na levém. Důležité je, aby na obou stranách NEbyl stejný počet třásní. Volba barvy je na tvém uvážení a jednotlivé třásně se od sebe mohou odlišovat.

[/su_spoiler]

Úkoly na období dešťů (od pondělí 10.5. do neděle 23. 5.)

[su_spoiler title=“klikni pro zobrazení zadaní úkolu Znalost jazyka a postupu“ open=“no“ style=“default“ icon=“plus“ anchor=““ class=““]

Trénink paměti a/nebo jazykových dovedností

Zhlédněte ve dvojici dvě krátká videa – Tikun olam a Radost – a zapamatujte si, co znamenají všechny hebrejské výrazy, které se v nich vyskytují. Doporučujeme si je vypsat na papír, který však nevyužívejte při samotném prověřování vašich znalostí.

Také si nastudujte malý česko-hebrejský slovníček 20 slov (viz níže), která se vám možná budou hodit na táboře. 

Až budete mít pocit, že již vše umíte, tak si zavolejte společně se svým Patronem, který vám nasdílí Kahoot! a sdělí veškeré detailní informace. Budete muset dohromady zodpovědět správně 18 z 28 otázek. Jde o trénink paměti, nemějte tedy při ruce nic, jen vlastní mozky!

TIP!: Abyste si nemuseli každý pamatovat příliš mnoho slov, doporučujeme si práci rozdělit – podívejte se třeba každý jen na 1 video a ½ seznamu. Tím, že si při Kahoot!u budete volat, stačí, když bude na každou otázku umět odpovědět jen jeden z vás.

Slovníček zde:

  1. vlajka – degel
  2. stožár – mut degel
  3. stan – ohel
  4. jídlo – ochel
  5. jídelna – chadar ochel
  6. kuchyň – mitbach
  7. lžíce – kaf
  8. chleba – lechem
  9. košile – chulca
  10. kraťasy – kcarim
  11. nástup – misdar
  12. ráno – boker
  13. večer – erev
  14. mýdlo – sabon
  15. zámek – tira
  16. jeskyně – ma’aret
  17. voják – chajal
  18. kniha – sefer
  19. vepřové (maso) – (basar) chazir
  20. láska – ahava
[/su_spoiler]

Úkoly na období sucha (od pondělí 26. 4. do neděle 9. 5.)

[su_spoiler title=“klikni pro zobrazení úkolů Šifry a Místa k táborové zkoušce“ open=“no“ style=“default“ icon=“plus“ anchor=““ class=““]

Místa k navštívení

Klikni na obrázek pro zobrazení míst k navštívení

Šifry

Vyluštěte ve dvojici spoluprací 9 ze 13 šifer, můžete si je vybrat. Řešením jsou existující, cizokrajná slova nebo sousloví. Řešení zkontrolujte s patronem (do 9. 5.).

[/su_spoiler]

Táborové přípravy

Každý z nás se postará o jednu část přípravy věcí na tábor, abychom měli všechno nářadí v pořádku. Ještě jsi se nezapsal? Učiň tak a domluv se s Bobrem.

Stanové dvojice

Nezapomeň myslet na to, s kým budeš letos ve stanu! Zapiš sebe a svou dvojici do tabulky ⬇.

Přípravka (St5)

Byl jsi alespoň na 1 táboře Starší Pětky? Pojeď na Přípravku! (30.6.-2.7.) Mnohými je považována za jednu z nejlepších částí tábora. Přípravka má volnější program, na prázdné louce se večer hraje fotbálek (kromě stavění). Účastníkům přípravky v případě zájmu vystaví Matěj omluvenku do školy. Zapsat se můžeš výše ⬆.