Jelení apokalypsa

Ahoj Jelene!

Tak jsi zabrouzdal na naše stránky, kde budeš moci plnit všemožné úkoly a výzvy, které jsme si pro Tebe a tvé spolujeleny s Bobry připravili. Jak už bylo napsáno v emailu, úkoly jsou dobrovolné, ale budeme rádi, když se do jejich plnění pustíš. Úkoly sem budou přibývat vždy v daný den, jako jsou události v našem kalendáři. Pro jistotu, zde máš důležitá data: 22.3., 26.4., 5.4., 9.4.

Přejeme Ti hodně síly a zdraví!

#1 Kronika temna 22.3.

Abychom měli na co z těchto temných dob vzpomínat, musíme si své poznatky o přežití zaznamenávat.

Tvým úkolem tedy bude, vytvořit si ve svém zápisníku svůj vlastní drbník. Tam si budeš zapisovat vtipné příhody, které se u vás doma odehrály nebo vtipné hlášky, které třeba řekl tvůj sourozenec anebo cokoliv jiného, co Tě napadne. Klidně to můžeš doprovodit nějakým obrázkem. Ale aby těch drbů bylo opravdu hodně, zkus za každý den napsat aspoň jeden.

#2 Blackout 22.3.

Víš co je blackout? Jednoduše vypadne… úplně všechno. Elektřina, internet i signál. Je ale potřeba udržovat kontakt s okolím. Jak? Česká pošta funguje i během blackoutu, to se neboj.

Tvým úkolem bude poslat jednomu z Jelenů dopis. Jako na táboře, akorát teď z domova. Adresa Ti bude přidělena. Aby to ale mělo nějakou hlavu a patu, budeš se muset držet těchto věcí:

 • Použij v textu tato 3 slova: Kombajn, Listopad, Kámen
 • Vymysli jednoduchý úkol pro adresáta (udělej 10 dřepů, zacvič si, …)
 • Napiš mu, na jakou akci v uplynulé části roku rád vzpomínáš

#3 Bojový plán 26.3.

V tomto nehostinném období a podmínkách vlastního domova se musí člověk spolehnout nejen na sebe, ale i na své okolí. Musíme si navzájem pomáhat a spolehnout se jeden na druhého. Proto jsme si pro Tebe připravili tento dlouhodobý úkol.

Jako nadpis si zvol barvu, kterou budeš políčka vybarvovat, a přidej slovo život. Například zelený život nebo růžový život s oranžovými puntíky. Tabulku si můžeš stáhnout zde na stránce, stejně jako veškeré potřebné věci k úkolů, pokud je ještě nemáš (Nalezneš na: https://petkapraha.cz/pro-oddil/dokumenty-a-gongy/ , v dokumentech, složka 2020).
Vysvětlené jednotlivé úkoly nalezneš níže.

Čištění zubů
Tady jsou dvě políčka horní na ráno spodní na večer, aby sis je mohl vybarvit. Vyčisti si v tu dobu zuby.
Ustlat postel
Pro odškrtnutí tohoto políčka si stačí ustlat postel.
Pomoc rodičům
Zeptej se svých rodičů, jak jim můžeš pomoci a až to splníš, můžeš zamalovat tohle políčko.
Úklid
Ukliď 10 věcí, co se okolo tebe povalují.
Text písně
Přečti si text tebou vybrané písničky ze zpěvníku.
Prosím, děkuji, promiň
Toto políčko si můžeš vybarvit večer nebo ráno následujícího dne poté, co se zamyslíš nad tím, že ji tyto tři slova používal ve chvíle, kdy to bylo namístě.
Radost
Tady je to něco podobného jako to předchozí políčko. Jen se zamyslíš nad tím, co ti za ten den udělalo radost.

#4 Průzkum 5.4.

Nebezpečí může číhat kdekoliv. Proto na své cestě nehostinnou krajinou musíš mít dobře zmapovanou trasu a hlavně bezpečné místo, kam se hodláš dostat. Ve tvém případě trasu mapovat naštěstí nemusíš. Již si se dostal na bezpečné místo, kterým je tvůj domov. Avšak jsi si jistý, že máš tento domov dobře zmapovaný?

Tvým úkolem bude nakreslit bez pomoci rodičů mapu tvého domu/ bytu. Jednoduše místa, kde se právě nacházíš. Nejsme však architekti. My jsme skauti! A proto zkus do své mapy zakomponovat co nejvíce turistických značek. Jak? Zapoj svou představivost. Připomíná ti věšák rozcestník? Nakresli značku rozcestníku. Máš doma modrou zeď? Nakresli, že máš modrou turistickou trasu. Má tvůj domácí mazlíček někde pelíšek? Nakresli oboru pro zvěř. Fantazii se meze nekladou. Své mapy pak můžeš vyfotit a nahrát sem.

Kdybys tápal v mapových značkách, koukni sem: https://petkapraha.cz/pro-oddil/dokumenty-a-gongy/ , v dokumentech, složka 2020.
Je možné, že se tam objeví trochu později kvůli synchronizaci.

#5 Historie se neptá 9.4.

Historie je daná a neměnná. Je dobré ji znát a můžeme se z ní mnohdy ponaučit. A to i v těchto těžkých časech. Znáš i Ty naši společnou historii?

V dnešním úkolu jsme si pro Tebe připravili krátký dotazníček na historii našeho oddílu a obecné skautské historie. Některé odpovědi můžeš najít zde. Jiné zkus vyhledat na strýčkovi Google. Své odpovědi si zaznamenej do zápisníku.

 1. Kdo se považuje za zakladatele skautingu ve světě?
 2. Kdo naopak je otec skautingu u nás v Čechách?
 3. Jaký je 5. bod skautského zákona?
 4. Vyjmenuj alespoň 3 vedoucí, kteří vedli náš oddíl.
 5. Zakladatel Pětky je?
 6. Kdy se založili Jeleni?
 7. Jaké jsou Ostatní družiny v našem oddíle?
 8. Vyjmenuj Tradiční oddílové akce (alespoň 7).

#6 Ksichtář 19.4.

Co bys byl za přeživšího apokalypsy, kdybys zapomněl na všechny neskutečné příběhy, které budeš jako dědek vyprávět svým vnoučatům. Ve zvláštních situacích dochází k velmi silným zážitkům, proto je dobré, zachovat jejich památku.

Je to úkol, který ti nezabere moc času. Nech se svými rodiči vyfotit, při jakékoliv zajímavé činnosti a nahraj dokumentaci zde do příslušné složky, my ji pak dáme na stránky, kde se zároveň budete moci podívat na, to co dělají ostatní Jeleni a inspirovat se a přežívat tak další nudu.