Nadílka

Na nedělní výpravě Letopisy jsme se dozvěděli, co bude téma letošní Tajné činnosti. Hlavní poselství, které by z ní mělo vycházet, je předávání a uchovávání oddílové historie a vzpomínek pomocí plaket s příběhy z kronik.

Když si představím, že někdo udělá podobné znovustvoření nějaké akce, kterou jsme prožili třeba teď na podzim, přijde mi to dost ve stylu. Jak se asi promění za dalších třicet let Pětka? Bude ještě existovat, a čemu se vůbec bude věnovat? To pravděpodobně nikdo nemůže určit, společně ale můžeme tvořit historii dál.

Na stejné akci, o které jsem se zmínil na začátku, hodně z nás napsalo nějaký zápis do kroniky, vybralo fotky nebo pomohlo s vybíráním dalších materiálů. V tu chvíli jsme mimoděk my všichni budovali další rovinu historie Pětky, na kterou budou třeba další generace odkazovat a číst si z ní v kronikách.

Kusy ze starší oddílové historie si právě mezi sebou na Nadílce připomeneme. Nadílka je jedna z tradičních výprav, která má poměrně hlubokou symboliku. Ač náš oddíl není ryze katolický, jako skauti máme z religiózní kultury mnoho adaptováno do své činnosti.  Nadílka je pro nás v určitém smyslu pokaždé nějaké zamyšlení sami nad sebou a také nad oddílovým společenstvím, ve kterém trávíme přes rok nemálo času. Snažíme se skrze různé činnosti, jako je půst nebo rituál u stromečku, o těchto věcech více přemýšlet a připomínat si je.

Dárky

Není to však jediná vzpomínka, která by po této Nadílce měla ve vašich rukou zůstat. Každoroční tradicí je totiž na Nadílce obdarovat ostatní členy oddílu nějakým předmětem. Jeleni všem Jelenům, Staršani všem Staršanům, Bobry samozřejmě nevyjímaje. Důležitou podmínkou, kterou se při vzájemném obdarovávání řídíme, je ruční výroba. Pokud dárek vyrobíš, dost pravděpodobně o něm budeš trochu více přemýšlet, než kdybys nakoupil náhodné cetky, a ty ostatním rozdal.

Při vymýšlení dárků pamatuj hlavně na to, aby se jednalo o věci reálně využitelné nebo jakkoliv obohacující obdarovaného. Představte si to nejdříve na sobě a pouvažujte, co byste zrovna s takovým či makovým dárkem dělali a zdali byste z něj měli radost. Pokud se vám povede vymyslet věc, která je využitelná při naší oddílové činnosti, je to úplně ideální.

Pokud by tě napadlo zrealizovat něco složitějšího, je možné darovat jednu věc celému oddílu, případně pouze členům své družiny, nicméně pokud se k tomuto kroku uchýlíš, mělo by to skutečně stát za to!

Zkus zkrátka při vymýšlení dárku myslet na to, co umíš nebo co tě baví. Dárek, který vyrobíš rád a s chutí, potěší zcela jistě více než ten, do kterého se budeš jen nutit.

Seznam Jelenů:

Členi: Chari Fik Lemur Mauglí Zbojník Zoro Muška Krteček Čerťas Palec Aligátor Jaguár Lachtan Tesák Helios Vávra Darwin Jáchym Ondra Matouš Tonda Elias Fredy Kryštof

Jelení Bobři: Dusík Sumec Even Princ Hobit Komár Bain

Seznam Staršanů:

Členi: Zvěd Dag Rocky Děda Chuck Téže Verne Beran Papo Tydlidý Ara Nanuk Capy Hulk Kyko Sherman Šerpa Drak Vážka Eňo Puff Leon Brief Hadži Jirka Tadeáš

Bobři Starší Pětky: Šimon Grizzly Koďa Siegfried Kéfos Kafka Zda

Seznam Roverů (na Nadílku jedou taky!):

Pirát, Křeček, Delfín, Nemo, Krémž, North